Spring Style Inspiration

Whole30 Week 1 Grocery Haul & Budget

Please note that this post contains affiliate links and any sales made through such links will reward me a small commission – at no extra cost for you. I personally use and love all items that I recommend!

We are starting the Whole30 in January and I can’t wait! You can read more about my reasons why, how we are preparing, and get my free Week 1 Meal Plan and Grocery List by reading my last blog post. While taking on my first Whole30, I decided to also focus on staying within my grocery budget in 2019! I typically don’t budget for groceries, I just show up at the store with a list and usually fill my cart to my heart’s content! This is how I end up with snacks and desserts that shouldn’t be in my kitchen…

Organic, Grass-Fed, and Natural, Oh My!

To start the year, I am setting my budget at $400 to see how it goes. I try to purchase grass-fed beef, all natural chicken, and other humanely raised, antibiotic free meat as often as possible, but sometimes that can be cost prohibited! I also shop for organic fruits and vegetables based off of the EWG’s Dirty Dozen (you can read more about that here). They list the top 12 produce items based on pesticide contamination. I just think about fruits and veggies with soft absorbent skins (blueberries, strawberries, zucchini) or mostly any item where you eat the outside layer (apples, pears, celery) and try to purchase those organic whenever possible. I also purchase organic when there is not too much of a cost difference, which tends to be carrots, lettuce, spinach, and a few others. I also prioritize purchasing organic for items that I know my daughter is going to eat.

Instead of scouring the ads weekly to find the best deals of the top meats, I decided to give Butcher Box a try. They deliver directly to your door and provide quality meat that includes grass-fed beef, free range chicken, and more! If you are interested in trying it out, visit here to get their current sign-up promo (right now it’s 2lbs of Wild Salmon free!) Once you sign up, you can then share your link to get some credits on your future boxes. It also adds an element of surprise to your monthly menu when you sign up for the Mixed Box. The box costs $129, which comes to about $32 per week for most of my protein sources. Let’s see if I can fit everything else I need into my $400 budget!

Trader Joe’s, of course!

I am a lover of all things Trader Joe’s. If you do not live near one, or you are not a fan I will apologize now because the rest of my post is mostly about shopping there! Luckily, I was able to find tons of great Whole30 shopping lists online to help guide me in finding Whole30 compliant items without spending hours in the store reading labels (I recommend still doing a quick scan of all labels though, in case ingredients change – I ended up with a sneaky marinara sauce that had soybean oil in it!)
With Week 1 of Whole30 on the horizon, I grabbed my Grocery List and headed to Trader Joe’s (without my toddler so I could shop distraction free! #momlife). I had most of the pantry staples I needed for the Whole30, so I didn’t need to include them in my monthly budget. Here are a few of them with their price in case you are trying to create your own Whole30 budget:

Almond Butter$5.99
Almond Flour$7.49
Avocado Oil$8.99
Balsamic Vinegar$3.99
Coconut Oil$4.99
Ghee$3.99
Nutritional Yeast$2.69

Let’s move on to the rest of the grocery budget…

Apples, Fuji, Organic
$2.99
Avocados (2)$1.98
Bananas (6)$1.14 (19 cents each)
Bell Peppers, Organic (2)$3.49
Brussel Sprouts, Shredded (3 cups)$2.49
Cauliflower, Organic (1 head)$2.49
Cherry Tomatoes, Organic (10oz)$2.49
Garlic Cloves$1.99
Kale, Organic, Chopped (4 cups)$3.98 (two bags, $1.99 each)
Limes (1lb bag)$1.29
Onions, Yellow/White, Large (2)$1.18 (.59 cents each)
Onion, Red (1)$0.79
Romaine Lettuce, chopped ( cups?)$3.98 (two bags, $1.99 each)
Spaghetti Squash (1)$2.49
Sweet Potatoes (2lb bag)$1.79
Eggs (24)$3.58 ($1.79 per dozen)
Ground Pork (1lb)$4.49
Full Fat Coconut Milk, Canned (1 can)
Raw Nuts, Walnuts ($4.99
Unsweetened Almond Milk$1.79

I purchased prepacked and/or precut items that didn’t cost too much more to help save me time in the kitchen. There were also a few produce items that I plan to grab later in the week so they are fresh when I need them. Lastly, I picked up a few items that weren’t specifically on my meal plan, but will be good to have for last minutes snacks or meals.

Applegate Beef Hot Dogs (6)$5.99
Chicken Sausage$3.99
Chili Lime Chicken Burgers, Frozen (4)$3.49
Chunky Salsa$1.99
RXBars$16.99

I didn’t list the items I purchased for my daughter to eat. So including those and my Butcher Box purchase for the month, I currently have $120 left to spend on groceries for the next 3 weeks. Stay tuned to see if I can meet my goal!

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *